روش میکرواسکالپ سر چیست؟ 

گاهی کم‌پشتی یا ریزش مو برای افراد به یک معضل تبدیل می شود؛ معضلی که تمام زندگی فرد و تعاملات اجتماعی او را تحت تأثیر قرار می دهد. در چنین شرایطی یافتن یک روش درمانی مناسب، در واقع راه نجات زندگی فرد است. با توجه به تنوع تکنیک ها و روش های درمان ریزش مو، انتخاب یک روش درمانی نیز چالشی دیگر پیش روی بیماران است. روش های مختلف کاشت مو و روش میکرواسکالپ سر از جمله روش های درمانی ریزش مو هستند.

افراد قبل از هرگونه اقدامی، باید راجع به روش های مختلف سطح آگاهی خود را بالا ببرند و با راهنمایی پزشک، مناسب ترین روش درمانی متناسب با شرایط خود را انتخاب کنند. در صورتی که فرد از یک روش درمانی انتظارات واقع بینانه ای داشته باشد، بعد از درمان احساس رضایت بیشتری خواهد داشت.

در این نوشتار هرآنچه درباره میکرواسکالپ کف سر لازم باشد، اعم از عوارض و هزینه میکرواسکالپ سر در اختیار شما قرار می گیرد.

 

 

روش میکرواسکالپ سر چیست؟ 

اسکالپ در لغت به معنای پوست سر یا کف سر است؛ اما در اصطلاح کاربردی، به منطقه کف سر اشاره دارد. میکرو که قبل از کلمه اسکالپ به کار رفته نیز به معنای هاشور زدن است؛ بنابراین ترکیب این دو کلمه در کنار یکدیگر هاشور زدن کف سر معنا می دهد.

در روش میکرواسکالپ سر در مناطق خالی کف سر، رنگدانه ها به شکل فولیکول مو کاشته می شوند. این تکنیک درمانی هم برای خانم ها و هم آقایان انجام می شود؛ اما نحوه انجام آن در خانم ها و آقایان متفاوت است.

در آقایان مناطق خالی و بدون موی سر، میکرواسکالپ با پیگمنت و به‌صورت نقطه ای انجام می شود. در خانم ها میکرواسکالپ به‌صورت مو به مو (hair by hair) و با شباهت بسیار زیاد به‌روش شبیه‌سازی انجام می شود. در واقع در خانم ها میکرواسکالپ به‌شکل میکروبلیدینگ و به‌صورت هاشورهای بسیار ظریف در شقیقه ها و مناطق کم پشت مو صورت می گیرد.

اسکالپ سر، میکروپیگمنتیشن، هاشور کف سر و تاتوی پزشکی نام های دیگر میکرواسکالپ هستند.

روش میکرواسکالپ سر برای چه افرادی مفید است؟ 

این تکنیک درمانی برای تمام بیمارانی که به دلایل مختلف دچار ریزش مو شده اند، مفید است. از جمله افرادی که از میکرواسکالپ سر بهره مند می شوند، عبارت اند از:

 • افراد مبتلا به آلوپسی؛
 • افرادی که به دلیل بیماری سرطان و استفاده از داروهای شیمی درمانی دچار ریزش مو شده اند؛
 • افرادی که به دلیل ژنتیک یا سبک زندگی موهایی کم پشت دارند؛
 • افراد مبتلا به تاسی الگوی مردانه و زنانه.

 

مراقبت های ضروری بعد از عمل میکرواسکالپ سر

برای اینکه از عمل میکرواسکالپ نتیجه بهتری حاصل شود، توجه به مراقبت های زیر ضروری است:

 • به مدت ۳ روز از استحمام کردن بپرهیزید؛
 • از شامپوهای ملایم فاقد مواد شیمیایی و فاقد چربی مانند شامپو بچه برای شستشوی سر استفاده کنید؛
 • از قرارگیری در معرض تابش مستقیم نور خورشید خودداری کنید؛
 • به مدت ۳ روز از استخر و سونا بپرهیزید؛
 • در صورتی که پوست چربی دارید، برای پاکسازی چربی های پوست از الکل و مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید. در صورت استفاده از پماد، آن را به مقدار مجاز مصرف کنید؛
 • از انجام فعالیت هایی که توأمبا تعریق زیاد هستند، خودداری کنید؛
 • حداقل به مدت ده روز از تراشیدن موی نواحی تحت درمان خودداری کنید؛
 • از سونا و جکوزی پرهیز کنید؛زیرا باعث تعریق می شوند.

مزایای روش میکرواسکالپ سر

تمام روش های درمان های زیبایی مزایا و معایب خاص خود را دارند. هر بیمار قبل از تصمیم‌گیری نهایی و انتخاب یک روش درمانی، باید با مزایا و معایب آن روش به‌طور کامل آشنا شود. مزایای روش میکرواسکالپ سر یا تاتوی پزشکی عبارت اند از:

 • رنگدانه های میکروپیگمنتیشن، جای زخم سر، بخیه، زخم کاشت مو، شکستگی و لکه های تاسی و کچلی را می پوشاند؛
 • این روش بسیار ارزان تر از کاشت مو است؛
 • مراقبت های بعد از درمان در این روش درمانی بسیار ساده تر از کاشت مو است. بعد از انجام این درمان تنها به مرطوب کننده ها، ضد آفتاب، کیت های اصلاح و حفاظت از UVنیاز است؛
 • با استفاده از این تکنیک درمانی، جای زخم، سوختگی و علائم مادرزادی به خوبی پوشش داده می شوند و طبیعی جلوه می کند؛
 • با این روش امکان بازیابی خط موی جلوی سر بیمار امکان پذیر است؛
 • بعد از درمان برای پیشگیری از عواقب به‌ویژه عفونت کف سر، توصیه های پزشک به‌طور دقیق رعایت شود؛
 • این تکنیک برای انواع پوست ها با هر نوع رنگی مناسب است.

 

عوارض میکرواسکالپ

روش میکرواسکالپ سر یا میکروپیگمنتیشن نیز مانند هر روش درمانی دیگری، با وجود مزایای فراوان، دارای معایب و عوارضی نیز است. برخی شایع ترین عوارض مشاهده شده در بیماران بعد از استفاده از این تکنیک درمانی در ادامه فهرست شده است:

 • برخی افراد نسبت به مواد رنگی و فلزات مورد استفاده در این روش آلرژی دارند؛
 • بسیاری از مراکز از رنگدانه ها و مواد شیمیایی ترکیب یافته از فلزات سنگین استفاده می کنند که در بسیاری مواقع پوست سر حساسیت شدیدی به آن نشان می دهد؛
 • در صورتی که درمان در مراکز نامعتبر، توسط افراد غیرمتخصص و با استفاده از مواد رنگی بی کیفیت انجام شود، مدتی بعد از درمان تفاوت رنگ هاشور و موهای طبیعی سبب ایجاد نارضایتی می شود؛
 • بی‌توجهی به مراقبت‌های بعد از درمان سبب عفونت کف سر می شود؛
 • این روش یک راه حل دائمی نیست و حدود ۴ سال روی سر ماندگار است.

در صورتی که درمان در کلینیک های معتبر و توسط پزشکان متخصص انجام شود و بیمار نیز به مراقبت های بعد از درمان توجه کافی داشته باشد، عوارض بعد از درمان به کمترین حد ممکن می رسد.

کلینیک رویان سلامت متشکل از پرسنل کارآزموده و پزشکان مجرب، یکی از معتبرترین کلینک های درمانی شهر تهران است. تمامی درمان های زیبایی در این مرکز در محیطی کاملا بهداشتی و امن صورت می گیرد. همکاری پزشکان متخصص و باتجربه و استفاده از تجهیزات پیشرفته در کلینیک رویان سلامت، سبب ارتقاء سطح درمان و رضایت بیماران شده است.

 

ماندگاری میکرواسکالپ مو

به‌طور کلی اثرات این تکنیک دائمی نیست و بعد از مدتی نیاز به درمان دارد. مدت ماندگاری به عوامل زیر بستگی دارد:

 • در صورتی که از رنگ های طبیعی برای درمان استفاده شود، با توجه به کیفیت بالاتر و فاقد سرب بودن این مواد، ماندگاری اثرات درمان طولانی تر است؛
 • ماندگاری میکرو اسکالپ سر یا تاتوی پزشکی برای افرادی که پوست سر چربی دارند، کمتر است؛
 • نوع دستگاه نیز از عوامل مؤثردر ماندگاری آن است؛ زیرا عمق کاشت رنگدانه ها را دستگاه تعیین
  می کند؛
 • تعریق زیاد سر نیز از عوامل از بین رفتن رنگدانه هاست. به عبارت دیگر در افرادی که تعریق بیشتری می کنند، ماندگاری نتایج درمان کمتر است؛
 • مهارت پیگمنتر یا پزشک نیز در ماندگاری اثر درمان تأثیرگذاراست.

 

هزینه میکرواسکالپ سر

هزینه درمان های زیبایی علاوه بر تکنیک مورد استفاده برای درمان، به عوامل مختلفی از قبیل ویژگی های فردی، کلینیک درمانی، موقعیت جغرافیایی و مهارت پزشک بستگی دارد.

به‌طور کی هزینه روش میکرواسکالپ سر نسبت به کاشت مو کمتر است؛ زیرا کاشت مو نوعی جراحی پیچیده تر است که برای انجام آن از دستگاه ها و تجهیزات مخصوص استفاده می شود. تعداد اعضای تیم درمانی نیز در درمان کاشت مو بیشتر است.

در کلینیک های معتبر، به دلیل استفاده از دستگاه های پیشرفته تر و امکانات بیشتری که در اختیار بیمار قرار می گیرد، هزینه درمان بیشتر است.

هزینه درمان های زیبایی در شهر تهران با شهرستان های مختلف متفاوت است. در برخی مناطق شهری که دسترسی به امکانات شهری بیشتر و رفت و آمد راحت تر است، برای ارائه خدمات درمان های زیبایی، هزینه بیشتری از بیمار دریافت می شود.

برخی پزشکان در انجام درمان های زیبایی مهارت بسیار بالایی دارند و بیماران با اطمینان خاطر به انجام درمان های زیبایی نزد این پزشکان اقدام می کنند و در نهایت نیز احساس رضایت بیشتری از کیفیت درمان خواهند داشت. هزینه درمان های زیبایی توسط این پزشکان معمولا بیشتر است.

در کلینیک رویان سلامت، یکی از تخصصی ترین کلینیک های پوست و مو شهر تهران و کشور، انواع درمان های زیبایی از قبیل روش میکرواسکالپ و کاشت مو با کیفیتی بالا انجام می شود. قیمت میکرواسکالپ و سایر درمان های زیبایی در جلسه معاینه تعیین و به بیمار اطلاع داده می شود.

 

کلام آخر

روش میکرواسکالپ سر که به نام های اسکالپ سر، میکروپیگمنتیشن، هاشور کف سر و تاتوی پزشکی نیز شناخته می شود، یکی از تکنیک های درمان ریزش مو است. در این تکنیک درمانی رنگدانه ها به‌صورت فولیکول مو در مناطق تاس یا کم موی سر کاشته می شوند.

از این تکنیک درمانی برای تمام زنان و مردانی که به دلایل مختلف از قبیل استفاده از داروهای شیمی درمانی، الگوی تاسی مردانه و زنانه، آلوپسی یا دلایل ژنتیکی دچار ریزش مو شده اند یا افرادی که موهایی کم پشت دارند، استفاده می شود.

این روش درمانی، برخلاف کاشت مو، درمان دائمی نیست و بعد از مدتی نیاز به ترمیم دارد. ماندگاری آن در افراد مختلف بر اساس ویژگی های پوستی، مهارت پزشک، نوع دستگاه ها و کیفیت مواد مورد استفاده متفاوت است. در صورتی که درمان در یک کلینیک تخصصی و توسط پزشکان مجرب انجام شود، علاوه بر اینکه بیمار از عوارض بعد از درمان در امان است، کیفیت درمان مطلوب تر و نتیجه آن نیز ماندگارتر خواهد بود.

برای انجام درمان های زیبایی با کیفیت مطلوب از قبیل میکرو اسکالپ موی سر و کاشت مو با کلینیک رویان سلامت همراه باشید.

سوالات متداول

سوالات زیادی بین بیماران در رابطه با استفاده از این تکنیک درمانی مطرح است. ما در این بخش به تعدادی از سوالات مشترک پاسخ می دهیم.

مدت زمان لازم برای انجام میکرواسکالپ چقدر است؟ 

معمولا درمان در ۱ الی ۲ جلسه و به مدت ۲ الی ۴ ساعت انجام می شود. البته وسعت منطقه کم مو یا منطقه ای که دچار ریزش مو شده است نیز در زمان لازم برای درمان تأثیرگذار است. به‌هرحال شما باید توسط پزشک معاینه شوید. پس از انجام معاینات، هزینه و مدت زمان لازم برای درمان مشخص می شود.

آیا از تکنیک اسکالپ سر برای کودکان نیز استفاده می شود؟ 

بله- یکی از مزایای این روش درمانی استفاده از آن برای کودکان و نوجوانانی است که کاشت مو یا ترمیم مو در آنها قابل انجام نیست،.

بخشی از سر من به دلیل جراحت حاصل از سوختگی دچار ریزش مو شده است، آیا استفاده از روش میکرواسکالپ سر امکان پذیر است؟ 

بله – جای سوختگی در پوست سر، جای بخیه حاصل از جراحی و کاشت مو با استفاده از این تکنیک پوشش داده می شود.

چه مدت بعد از درمان اسکالپ سر نیاز به ترمیم است؟ 

ماندگاری نتیجه درمان به ویژگی های پوستی شما، کیفیت مواد و دستگاه های مورد استفاده، مراقبت های بعد از درمان و مهارت پیگمنتر دارد. معمولا نتیجه درمان ۴ سال ماندگار است.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>